Otváracie hodiny
Blog

Veľkonočné sviatky a ich zvyky

Naši predkovia zachovávali tieto tradície a zvyky a tomu prispôsobovali aj jedálny lístok. Kresťania považujú Veľkú noc za najdôležitejší sviatok v roku. Evanjelici tento deň považujú za svoj najväčší sviatok, spievajú sa pašie, v katolíckych kostoloch sa neslúži omša, oltáre sú bez chrámového rúcha, bez svietnikov a kríža.

 

Kresťanská Veľká noc

Svätý alebo Pašiový týždeň je obdobie, keď si kresťania pripomínajú posledný týždeň Ježišovho života na zemi. Aj napriek tomu, že sa hovorí týždeň, ide o 9 dní s týmito prívlastkami: Kvetná nedeľa, Modrý pondelok, Sivý utorok, Škaredá streda, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok. Veľkou nocou sa myslí tá zo soboty na nedeľu, keď Ježiš Kristus vstal z mŕtvych.  Svätým týždňom sa končí 40-dňový pôst, keď človek pracoval na svojom vnútornom obrodení. Pôstne obdobie pre našich predkov znamenalo, že sa jedlo iba jedno jedlo denne, nekonzumovali žiadne mäso, ryby, vajcia, ba ani mlieko.

 

Zelený štvrtok

Názov vznikol skomolením nemeckého Greindonnerstag (plačlivý štvrtok) na der Gründonnerstag.  V tento deň sa naposledy rozozneli kostolné zvony, ktoré stíchli až do Veľkej noci. Ak chceli byť naši predkovia po celý rok zdraví jedli v tento deň najmä zelenú stravu čo si vypestovali na svojich poliach a to hrach, kel, kapustu alebo  špenát.

 

Zvyky

Podľa ľudových zvykov ľudia vstávali skoro ráno a umývali sa rosou, aby neboli chorí. Gazdiné pozametali dom ešte pred východom slnka a smeti odnášali  na križovatku, to robili, aby nemali v dome blchy. Na Zelený štvrtok sa nikdy nehádali nič nepožičiavali. Verili, že pokiaľ sa budú držať  tradícií, vyhli  sa sporom a budú mať peňaženku plnú peňazí.

 

Veľký piatok

Veľký piatok je dňom Kristovho ukrižovania. V ľudových poverách sa spája s magickými silami. V tento deň sa mali otvárať hory, ktoré vydávali svoje poklady a tiež sa nemohlo nič požičiavať, lebo požičaná vec by mohla byť začarovaná. Nesmelo sa manipulovať so zemou (ryľovať, kopať) ba ani prať a žehliť bielizeň, lebo by mohla byť  namočená Kristovou krvou.

 

Zvyky

Podľa tradície sa ľudia na Veľký piatok chodili umývať do potoka, aby sa im vyhýbali choroby. Odvážni  chlapci sa potápali a snažili sa ústami uchopiť zo dna kamienok, ktorý potom hodili ľavou rukou za hlavu a aby ich potom neboleli. Výrobcovia textílií priadli pašiové nite a urobili zopár stehov, ktoré potom chránili pred zarieknutím a zlými duchmi celú rodinu. Košeľa ktorá  bola ušitá pašiovými niťami chránila pred bleskom.

 

Biela sobota

V tento deň ležal Ježiš Kristus v hrobe. Svoj názov získala zrejme od bieleho rúcha novo pokrstených, ktorí prijali krst na veľkonočnej vigílii (Služby Božie na Veľkú noc pripomínajúca Kristovo zmŕtvychvstanie). Názov môže pochádzať aj zo zvykov veľkého upratovania a bielenia, ktoré sa konali v tento deň pred nedeľou zmŕtvychvstania.

 

Zvyky

Ľudia sa starali o úrodu svojich polí. Na pole kládli krížiky z ohorených drievok a sypali na lúky popol z posväteného ohňa. Zvykom bolo, že sa za trámy domov dávali vyhasnuté uhlíky, aby chránili pred požiarom. Gazdiné doma  nielen upratovali, ale piekli  typické obradové  kysnuté koláče, pásky, baránky, mazance, chystali šalát z cvikly a čerstvo nastrúhaného chrenu, varili syreny z mlieka a vajec, plietli  rôzne korbáče a zdobili vajíčka.

 

Veľkonočná nedeľa

V nedeľu je najväčšia slávnosť kresťanského cirkevného roku, pri ktorej sa oslavuje Kristovo vzkriesenie. Cirkev rozhodla, že to bude vždy prvá nedeľa po prvom jarnom splne. Preto je tiež každý rok Veľká noc inokedy. V tento deň sa všetci ponáhľali do kostola, kde sa svätili veľkonočné pokrmy (baránok, veľkonočná hrudka nazývaná syreny, mazanec, šunka, klobáska, červená repa, čerstvo nakopaný chren, vajcia, víno, sviečka).

 

Zvyky

Každá návšteva dostala kúsok posväteného jedla, trochu dali na pole, do studne a do záhrady, aby bola dobrá úroda aj voda. Spoločne sa jedlo vajce uvarené na Veľký piatok s vŕbovým a jaseňovým prútom. Ak by niekto počas nasledujúceho roka zablúdil, mal si spomenúť, s kým jedol na Boží hod vajce a spomenul by si na cestu späť.

 

Veľkonočný pondelok

(alebo Červený pondelok)

Bolo zvykom, že po významných sviatkoch sa deň nepracovalo. Preto je aj dnes Veľkonočný pondelok dňom pracovného pokoja, hoci sa cirkevné sviatky končia v nedeľu.

 

Zvyky

Slovania už oddávna verili, že voda má očisťujúci účinok. Taktiež predstavovala aj symbol zdravia. Tradícia oblievania dievčat mládencami sa na východnom Slovensku zachovala dodnes a na západe šibačka.

 

V pondelok chodili chlapi kúpať mladé dievčatá vodou a striekať voňavkou, alebo  šibať korbáčom, najlepšie korbáče boli z čerstvých vŕbových prútov. Tradícia káže dávať maľované vajíčka alebo kraslice, ktoré vedeli ženy zdobiť samy podľa krajových zvykov a uväzovať farebné stužky na korbáč, ktoré mali tiež svoj význam. Červený pondelok  sa zvykol nazývať podľa najčastejšej farby kraslíc.

Kraslice sa môžu zavesiť na bahniatka, ktoré majú ochranný charakter. V súčasnosti však majú darovaciu funkciu. Veľkonočnou výslužkou pre malých šibačov a kúpačov bývajú aj čokoládové vajíčka, kinder vajíčka, peniaze či eurá.

Oblievanie vodou a kúpanie dievčat mládencami (namočenie do potoka, postriekanie voňavou vodou, poliatie vedrom či vodou z hrnčeka) na Veľkonočný pondelok sa považovalo za očistné, plodonosné a malo dievčatám na celý rok zabezpečiť zdravie. Veľkonočné šibanie (šibačka) korbáčom z ôsmich spletených čerstvo narezaných prútov vŕby je napodobením magického úkonu rozšíreného v tradičných roľníckych spoločenstvách, použitím zeleného prútika, ktoré malo zabezpečiť znovuobnovenie plodnosti, vitality, sily, rast, zdravie a odohnanie zla.

Peniaze, ktoré vyšibali, večer minuli za hudbu na  tancovačke a niekde bývalo zvykom, že na druhý deň v utorok dievčatá kúpali, šibali mládencov. Možno že  to bolo z pomsty, alebo chceli, aby aj oni boli zdraví a krásni.

 
Jack ovocie
06. 03. 2018
Jack ovocie BIO,
rod morušovitý
 
Ovocie Jack (Artocarpus Heteropayllus) Srí Lanka 
 
Pochádza z Ázie a Malajzie. Rastie  všade vo svete, najmä v tropických oblastiach  - Keňa, Uganda, Bangladéž, Brazília. Strom, na ktorom rastie pochádza z čeľade morušovitých. Dorastá až do výšky až  30 m. Plody sú obrovské,  zelené a drsné ovály, ktoré vážia aj 10 kg. Vnútri sú veľké semená, ktoré sú obalené dužinou. Práve tá sa suší a konzumuje. Má žltkastú farbu a svojou lahodnou chuťou pripomína zmes banánu, fíg a ananásu. Je osviežujúca a sladká.
 
 
Obsahuje
 
Veľa vody a  z výživného hľadiska je bohaté na množstvo antioxidantov, minerálov (vápnik, fosfor, horčík, mangán, draslík, zinok), vitamínov (C, A, K, B6, B3, B2, kyselina listová) a vlákninu
 
 
 
Účinky
 
Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov – A (pôsobí na zrak, pokožku, prevenciu rakoviny), C (imunita, krvotvorba), E (kosti, zuby), K (správna zrážanlivosť krvi), vápnik (kosti, zuby), fosfor (kosti, zuby), horčík (svaly), mangán (chrupavky, kosti, enzymatické procesy, hojenie), draslík (nervový systém, srdce, krvný tlak) či zinok (nechty, vlasy, prostata). Je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B  - obsahuje pyridoxín B6,  niacín B3, riboflavín B2 a kyselinu listovú, čím podporuje centrálnu nervovú sústavu, enzymatické procesy a bojuje proti únave, reume a vysokému cholesterolu. 
V  100 g obsahuje 94 kalórií a 24 g uhľohydrátov.   Priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu a proces zhadzovania nadbytočných kilogramov.
NEobsahuje jednoduché cukry a NEobsahuje tuky, čím je vhodné  na zníženie hmotnosti a cholesterolu. Je bohaté na vlákninu a je mierne laxatívne (podporuje vylučovanie). Dopĺňa energiu, ochraňuje sliznicu hrubého čreva a odstraňuje z nej toxíny. V ajurvéde sa využíva na detoxikáciu organizmu. Podľa tradičnej čínskej medicíny má sladkú, mierne kyslú chuť a je aromatické. Zastavuje smäd, lieči nervozitu, ochladzuje a odstraňuje následky konzumácie alkoholu. Podporuje tvorbu energie a rozžiari tvár a pleť. 
 
Všeobecne posilňuje imunitu, dodáva energiu, udržiava správny krvný tlak, podporuje vstrebávanie vitamínov a minerálov, zlepšuje trávenie a podporuje vylučovanie. Ochraňuje proti vzniku rakovinových a rôznych degeneratívnych ochorení.  Podporuje tvorbu červených krviniek.
 
 
Použitie 
 
Plody chlebovníka sú jednou zo základných potravín v tropických a subtropických oblastiach. Nezrelé sa používajú ako zelenina a zrelé ako ovocie.
Dužina  zrelých plodov sa konzumuje  ako  ovocie priamo čerstvá, alebo sušená, samotné ako sladká žuvacia pochúťka, je súčasťou  sladkých koláčov a  smoothie. Plody môžete  nakrájať na maličké kúsky a ľahko zakomponovať do pečenia sušienok, muffinov, možno ich rehydratovať a rozmixovať napr. do exotických omáčok k mäsu. Pridáva sa do šalátov. Varí sa tiež s ryžou alebo kokosovým mliekom. Využíva sa aj na prípravu džemov, likérov a kompótov. Semená zrelých plodov sa konzumujú najmä pražené.
 
 
Kontraindikácie:
 
Tehotné a ľudia s poruchami trávenia by nemali konzumovať čerstvé plody a sušené len v obmedzenom množstve a s opatrnosťou.
 
Jack ovocie
 
Jack ovocie
 
Jack ovocie
Koloidné zlato
27. 02. 2018
Koloidné zlato 
 
 
Koloidné zlato je bezfarebné, bez chuti a zápachu. Pri vyššej koncentrácii a vyššej veľkosti častíc v roztoku môže získať ľahký fialkový  odtieň. 
 
Použitie koloidného zlata má dlhú históriu. Je spojené so vznikom ajúrvédskej  medicíny v Indii asi  5 000 rokov pred naším Letopočtom. Ajúrvédsku medicínu používajú tisícky liekov, pripravené väčšinou z rôznych bylín a korenín, medzi nimi je  jedenásť liekov, ktoré obsahujú zlato.