Blog

Moruša

07.11.2017
Moruša
 
 
Ten, kto pozná morušu, vie že sa dá vypestovať, alebo dostať kúpiť morušu bielu, čiernu, červenú a trnavskú, ktorá vznikla krížením čiernej a červenej. Moruša biela je pôvodom z Číny, moruša čierna z Iránu. Známa je aj pod synonymom stromová malina.
 
Kedysi sa moruše hojne vysádzali okolo ciest. Plody sa používajú na priamu konzumáciu. Týmto podlhovastým plodom sa začali  pripisovať mnohé liečivé účinky. V svojej domovine sa plody sušili a mleli na prášok, ktorý slúžil svojim obyvateľom ako náhrada cukru a pekári i gazdiné ho pridávali do rôzneho cesta na koláče, zákusky, lievance a na všetko kde chceli použiť cukor. Pripravovali si z moruše liečivý čaj.
 
 
Obsahuje
 
moruša obsahuje vodu, veľmi veľa vitamínov a minerálov, ako je draslík, horčík, vápnik, selén, meď, fosfor, zinok, železo, niacín, kyselinu listovú, či riboflavín.
 
 
Ako pôsobí na zdravie
 
Má protizápalové a dezinfekčné účinky, pôsobí upokojujúco na naše horné dýchacie cesty. Listy moruše sú plné esenciálnych látok, vitamínov a stopových prvkov. Výťažky listov tohto druhu moruše sú často využívané v tradičnej čínskej medicíne. Jej hlavný prínos spočíva v znižovaní krvného tlaku a dosiahnutí telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pomáhajú pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla, znižujú tlak. Kôra zo stromu pôsobí proti zápche. Redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku, obsahuje resveratrol, ktorý blokuje pôsobenie rakoviny, bráni rastu nádorov. Z listov moruše sa varí čaj.
Skúste  do svojho jedálnička zaradiť aj túto plodinu a nebudete musieť bojovať s nadváhou.
 
 
Morušu môžu konzumovať aj celiatici a preto ich pridávajte kaša ne raňajky. Ak chcete niečo na pitie tak si pripravte nápoj na ktorý budete potrebovať.
 
 
Moruša