V roku 1977 som začala študovať na Strednej odbornej škole spoločného stravovania v Hornom Smokovci, teda zdravej výžive sa venujem už 41 rokov.

 

V roku 2003 mi diagnostikovali celiakiu. Keďže mi problematika potravín nebola cudzia, rozhodla som sa pomôcť sebe aj iným tým, že som začala podnikať v tejto oblasti.

Na podnet syna  a celej rodiny sme si otvorili obchod so zdravou výživou, prvý v Poprade a širokom okolí.

 

V rámci komunikácie s mojimi klientmi v obchode, som sa stretla s mnohými situáciami, o ktoré by som sa s vami rada podelila:

či už na tomto blogu, osobne na prednáškach alebo v rámci výživového poradenstva.

 

Poradňa pre celiatikov

Zakázané potraviny pre celiatikov
 
Človek,  ktorý je zdravý a netrpí celiakiou sa netrápi tým, čo a kedy zje, či má potravina lepok, alebo je bezlepková. Začne jesť všetko čo mu príde pod ruky. Ako náhle začne mať nejaké zdravotné ťažkosti, tak už musí študovať, čo môže a čo nemôže jesť. Číta zloženie potravín a rozlišuje,  ktoré potraviny sú pre neho vhodné a ktoré zakázané. Pre celiatikov je jedinou a zatiaľ najúspešnejšou liečbou bezlepková diéta, ktorú je treba   dodržiavať. Vyhnúť sa lepku nie je až také jednoduché. Lepok sa nachádza  napr. v pečive, cukrovinkách, cestovinách a v mnohých potravinách  aj tam kde by sme ho ani nečakali. Je to aj v pudingovom prášku, omáčkach, horčici, kečupe, mäsových výrobkoch, v alkohole, v niektorých syroch, zmrzline či cukre.
 
 
Medzi zakázané potraviny patria:
 
Obilniny -  pšenica, raž, jačmeň, ovos  a výrobky z týchto obilnín vyrobené ako  keksy, piškóty, cukríky, strúhanka a obaľovacie zmesi
 
Mäsové výrobky – párky, paštéty, šunka, salámy, údené výrobky
 
Polotovary - instantné polievky, ryby v paradajkovej omáčke
 
Dochucovadlá – omáčky, (aj sójové omáčky, Shoyu )kečup, bežná horčica,  koreniace zmesi, bujóny, vegeta, majonézy, dressingy a pod. 
 
Ostatné -  strúhanka na obaľovanie, zmrzliny, mäkké aj tvrdé syry,  pudingy, práčok do pečiva, (kypriaci), jogurty, detské krémy a výživy, nutela, nugeta, nátierkové a ochucované maslá, kupované džemy, marmelády, žuvačky, instantné kávy, alkohol,  pivo, ba dokonca aj lieky obsahujú prísady, či stabilizátory s obsahom lepku. Pozor si dávajte aj na práškový cukor do ktorého sa často pridáva ako bieliaca a protihrudkujúca látka z pšeničného škrobu.
 
 
Pri kupovaných výrobkoch je potrebné sledovať zloženie potravín s obsahom Éčiek:
 
150, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 965, 1100, 1400, 1401, 1402, 1404, 1405, 1410, 1412, 1413, 1414, 1420, 1421, 1450.
Niekedy sú uvedené éčka nahradené slovným pomenovaním. Najčastejšie sa vyskytujúce sú rôzne druhy glutamanov alebo škroby, pri ktorých nie je uvedený pôvod iba to, že je to rastlinný škrob a teda môže ísť o pšeničný škrob.
 
Potencionálny zdroj lepku, ktorý sa dá zistiť zo zloženia výrobku: cereálie - najčastejšie sú pšeničné, farbivá - napr. E150 je karamel, slad, ktorý sa vyrába z obilnín, hydrolizovaný rastlinný proteín HPP, vláknina, ktorá  môže pochádzať zo zakázaných obilnín.
Ak nie je na potravine presne určený pôvod prísady, ide o potencionálny zdroj lepku.