Otváracie hodiny
Blog

Smoothie

Kusy zeleniny, ovocia, ktoré máme doma a nevieme ako ich rýchlo spotrebovať rozdrvíme (rozmixujeme v kvalitnom mixéri) a nalejeme do pripravených pohárov hovoríme tomu, že sú to smoothie. Toto spracovanie  predstavuje novú formu ako si pripraviť a vychutnať ovocie, zeleninu. Ak  do toho zapojíte aj svoje deti, tak radosť bude dvojnásobná, nielen zo samotnej prípravy, ale aj z jeho konzumácie.

Pripravte si ho už na raňajky, lebo je to výživný nápoj s nie veľkou kalorickou hodnotou, ktorý je plný vitamínov, minerálov a vlákniny. Týmto nápojom si zabezpečíte menšiu potrebu na sladké.

Zelenina a ovocie, ktoré sú tepelne neupravované majú zachované najväčšie množstvo účinných a zdraviu prospešných látok.

Smoothie je výživný nápoj, tekutý až kašovitý so všetkými výživovými hodnotami a ak používaš kvalitný mixér, jeho výživová hodnota je zachovaná a môžete ho  rozmiešať s vodou, mliekom.

Dajte si pozor, aby ste si nepomýlili smoothie s odšťavením ovocia či zeleniny, ktoré nazývame džús, alebo šťava.

 

Čo používame

Na prípravu smoothie  používame  ovocie, zeleninu, taktiež aj  listovú zeleninu, bylinky, dnes obľúbené semená chia, goji, orechy, olej, prírodné sladidlá, koreniny, vodu, ľubovoľné druhy mlieka (kvôli vegánom nepoužívajte živočíšne produkty),  kakao či kokos. K najobľúbenejším druhom ovocia patrí banán (hormón šťastia),ktorý často tvorí základ nápoja obsahuje vápnik, magnézium, mango (obsahuje veľa výživných látok, najmä vitamíny A a C), jahody (zdroj vitamínov a dobrej chuti, ale aj afrodiziakum!) a iné červené až čierne bobule, ktoré majú málo kalórií, a to aj celý rad potrebných živín.  Ovocie obsahuje ovocný cukor a preto  ďalšie sladenie nie je potrebné.  Ak však potrebujeme niektorý z pripravovaných nápojov dosladiť, použite radšej med, prípadne javorový sirup, kokosový, alebo brezový cukor.

 

Aký je to nápoj

Pre celiatikov je smoothie  mimoriadne obľúbený nápoj,  vďaka tomu, že neobsahuje lepok a jeho vynikajúcej chuti, vôni, farbe, vzhľadu, ľahkej stráviteľnosti, rýchlej príprave a jednoduchej konzumácii. Ak sa chcete vyhnúť niektorým žalúdočným ťažkostiam alebo alergiám na lepok,  treba si dať pozor a vylúčiť potraviny, ktoré môžu tento lepok obsahovať ( to je napr. pšenica, raž, jačmeň, ovos, špalda a výrobky z nich pripravované). Nehovorím o pšenici, jačmeni, kamute a o ich výhonkoch, ktoré môžu konzumovať aj tí, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu.

Nápoj si môžete pripravovať v rôznej kombinácii ovocia a zeleniny a to najlepšie v takej, aká vám vyhovuje. Vašej fantázii sa medze nekladú.

Základom smoothie je zelenina a ovocie. Každý rok prichádza na trh niečo nové, a tak si aj vy môžete svoje smoothie prispôsobiť, buď ročnému obdobiu alebo módnemu trendu, ale najmä prispôsobte si tak, aby to vám  chutilo čo najlepšie. Neváhajte, zapojte  a rozšírte svoje kulinárske schopnosti, zručnosti a fantáziu na prípravu chutných smoothie.

Pamätajte na to, že všetkého veľa škodí a preto si  prispôsobte a konzumujte svoje smoothie podľa svojho zdravotného stavu. Ak na veľký prísun ovocia, zeleniny a jej vlákniny nie ste pripravený, mohli by ste si spôsobiť žalúdočné ťažkosti, nadúvanie brucha alebo hnačku. Stačí ak začnete s jedným nápojom denne, v ktorom si skombinujete jeden, alebo dva druhy ovocia alebo zeleniny. Ak to váš organizmus zvládne bez ťažkostí,  tak po týždni môžete dávku zvýšiť na dva nápoje smoothie na desiatu a na olovrant.

 

Ktoré účinné látky obsahuje smoothie

Sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, voda, vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík, zinok, meď, selén, mangán, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, D, E, K, betakarotén, luteín, cholín, kyselina listová a kyselina pantoténová

 

Účinky na zdravie smoothie

- Obsahuje množstvo výživných látok

- Výborne chutia sú ľahko stráviteľné

- Šetria zuby od žuvania a žalúdok od komplikovaného trávenia

- Podporuje imunitný systém, prevencia vzniku rakoviny, chrípky, nádchy

- Ochraňuje bunky  

- Detoxikuje organizmus

- Antiseptické a močopudné účinky, stabilizuje vodu v tele, prečisťuje vylučovacie orgány

- Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu, prečisťuje tráviaci trakt, upravuje metabolizmus

- Podporuje a prečisťuje pečeň, žalúdok, žlčník, obličky, zabezpečuje zdravé srdce a cievy

- Znižuje hladinu tuku v tele, normalizuje cukor v krvi a upravuje aj krvný tlak

- Zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov, pokožky

- Podporuje pozornosť, pamäť, dodáva energiu priebežne do krvi

- Obsahujú veľa vody, preto dochádza  so zasýtením aj dostatočný prísun vody

 

Keď ste zdravší, ste šťastnejší.