Otváracie hodiny
Blog

Teplé nápoje

22.03.2017
Teplé nápoje
 
Čaj, káva, horúca čokoláda, varené vínečko, grog, či punč patria medzi typické teplé nápoje, ktoré pijeme najmä v zime.  Mali by sme pravidelne teplé nápoje piť počas celého dňa, nie až keď pocítime smäd. Teplý nápoj nás ukľudní, povzbudí, zahreje, ale aj vylieči. Piť teplé nápoje je správnejšie ako piť studené nápoje.
Len málo vecí je takých upokojujúcich ako teplý, korenistý nápoj v zimnom sychravom počasí. Pri poklese teploty väčšinou túžime po niečom teplom, čo nás z vnútra zahreje. 
 
Najdôležitejšie prísady do zimných nápojov:
 
Korenie, jablká, datle, brusnice, mak, mandle, granátové jablká, citrusové plody. Korenie ktoré dodá chuť nápoju sú škorica, klinček, kardamóm.
V Indii sa používajú horúce koreniny ako ďumbier (zázvor), čierne korenie, chilli. Tieto koreniny svoju arómu v alkoholických nápojoch už pri nízkej teplote postupne rozvíjajú a uvoľňujú.
V zime sa do nápojov môžu pridávať aj viac percentné alkoholické nápoje. Máte na výber víno sladkasté sherry, rum, koňak, či portské, calvados a iné. Pozor, čím teplejšie alkoholické nápoje, tým viac stúpajú do hlavy, všetkého veľa škodí.
Uvarte si  šípkový čaj, buď z čerstvých alebo sušených vlastnoručne zbieraných šípok.
 
Teplé nápoje