Blog
Brokolica
 
Každému prospeje brokolica na tanieri, aj keď nie každému chutia zelené ružičky. Obsahuje mimoriadne veľa telu prospešných superpotravinových  látok. 
Surová je liekom na rôzne neduhy a prevenciou pred nádorovými ochoreniami.
Vzhľadom a vzrastom pripomína karfiol, obsahom a vnútorným bohatstvom sa podobá kapuste, na koľko sama spadá do čeľade kapustovitých.
 
 
Čo obsahuje
 
Brokolica je právom považovaná za jednu z najzdravších zelenín vôbec. Je cenná predovšetkým pre svoj vysoký obsah vitamínu C, ktorého v sto gramoch obsahuje až 110 miligramov.  Ak zjeme pól brokolicovej hlavy, pokryjeme tak celodennú dávku vitamínu C. Ak hľadáme brokolicu s najvyšším obsahom céčka, musíme sa poobzerať po najtmavších kúskoch -  čím sú ružičky brokolice tmavšie, tým je v nej viac céčka a betakaroténu.
Betakarotén je silným antioxidantom, a  tak znižuje riziko cievnych ochorení, mŕtvice, šedého zákalu a dokonca rakoviny. Brokolica pomáha organizmu dokonca znášať ionizujúce žiarenie! Do výbavy tejto rastlinky ďalej patrí výdatné množstvo železa a kyseliny listovej. Vieme, že práve kyselina listová je vhodná pre tehotné ženy, na koľko redukuje riziko vzniku závažnej zdravotnej poruchy v období prenatálneho vývoja - ráštepu. 
Brokolica je veľmi bohatá na vodu, vlákninu, vitamíny a minerály. Z vitamínov nájdu svoje zastúpenie najmä skupiny vitamínov B, C, E a provitamín A. Z minerálov ponúka brokolica najmä vápnik, železo, síru, zinok a fosfor.
 
 
Účinky na zdravie
 
Brokolica obsahuje látku (glukorafanin), ktorý bráni nádorovému bujneniu a taktiež zázračne zabíja baktériu Helicobacter pylori. Práve táto baktéria je podľa mnohých odborníkov zodpovedná za vznik vredových ochorení či rakoviny žalúdka.  V testoch sa zistilo, že brokolica efektívne bojuje aj s Helicobacterom, na ktorého antibiotiká už neúčinkujú. Konzumáciou brokolice teda akoby posielame „antibakteriálnu posilu“ do svojho tráviaceho traktu, ktorá dobré posilní a zlé odstráni. Obsahuje vodu, ktorá omladzuje celý organizmus.
 
Brokolica naopak v surovom stave blahodarne pôsobí, na rozdiel od tej varenej obsahuje vysoký podiel vitamínu C a už spomínaný isothyokianát.  Kuchári modernej kuchyne využívajú surovú brokolicu často: jemne „osekávajú“ povrch brokolicových hlavičiek a posypú nim hotové šaláty.
 
 
Použitie
 
 
Ak chceme z brokolice získať všetky výživné látky, musíme ju najprv vedieť správne pripraviť. Varením, pečením a vyprážaním sa z brokolice strácajú skoro všetky dôležité a zdraviu prospešné živiny. Brokolicu preto pripravujte nad parou. Nestratíte tak vitamíny a minerálne látky, ktoré sú schopné bojovať proti rôznych ochoreniam.
Túto zeleninu by ste mali konzumovať aspoň jeden krát do týždňa v rôznych chutných podobách. Dá sa použiť do zeleninových šalátov, polievok, omáčok, nátierok, zapekaná s inou zeleninou, ako príloha alebo ako zelenina preliata chutnými syrovými omáčkami a olejom.
Brokolica sa môže podávať aj celiatikom, je to zelenina prirodzene bezlepková.
 
 
brokolica
 
 
brokolica zelenina
 
 
brokolica recepty
 
 
Brokolica