Blog

Pitný režim

03.10.2018

Pitný režim

Voda je jedinečný čistý produkt našej prírody. Je fascinujúci element, bez ktorého by nebolo života, pretože voda je najdôležitejšou súčasťou nášho tela, aby ste boli stále fit.  Bez vody naše telo a imunitný systém nefungujú správne. Voda a pitný režim je pre zdravý životný štýl. Zdravý človek sa má napiť, keď je smädný. Neustále popíjanie z fľaše na verejnosti je nielen nevychovanosť, ale aj absolútna hlúposť.

 

Na čo pomáha

Vhodné tekutiny v dostatočnom množstve pomáhajú procesom  správnemu fungovaniu čriev a celého tráviaceho traktu a vplývajú napríklad aj na vzhľad našej pokožky, na jej pružnosť a sfarbenie. Dostatočný príjem tekutín podporuje predovšetkým činnosť obličiek, detoxikáciu organizmu a nepriamo napomáha posilňovať imunitný systém. Naše telo zhruba z dvoch tretín tvorí voda, ktorá je dôležitá pre mnohé jeho vitálne funkcie. Zdravé obličky si dokážu s prechodným nadmerným príjmom tekutín poradiť. Voda sa podieľa na doprave živín do tela a vyplavovaní škodlivých a odpadových látok .

 

Čo spôsobuje nedostatok vody

Nedostatok tekutín v organizme sa zase prejaví bolesťami hlavy, závratmi, poruchami pozornosti, pocitom sucha v ústach, nevoľnosťou, kŕčmi, zníženou výkonnosťou, zrýchleným tepom, absenciou potu, tmavým močom, prípadne absenciou močenia.

 

Koľko piť

Pitný režim je dôležitý každý deň, nielen pri chudnutí, ale vždy. Keď nepijeme vodu, tak sme unavení, dehydrovaní a pomalí.

Aké množstvo pitnej vody by sme mali vypiť každý deň?

Používam vzorec, naša skutočná hmotnosť x 0,035. Výsledok je približné množstvo vody v litroch.

Nepočítame do toho, ani smoothie, ani kávu. Keď už máme smäd, telo nám hovorí, že pitný režim nedodržiavame. Treba piť skôr, ako sme smädní. Vodu nepijeme nárazovo, ale postupne v priebehu celého dňa.

Posadnutosť dodržiavaním pitného režimu. Kto ňou trpí, ten považuje za normálne vypiť denne dva až tri litre vody, niekto až šesť litrov. Vedie to k psychickým poruchám.“

 

Ako to s pitím vody  vlastne je?

Má každý človek inú potrebu piť? Ako spoznáme, kedy je správny čas sa napiť a kedy ide len o pocit, že by sme sa napiť mali, pretože sa o tom všade hovorí? Receptory v hltane a ústnej dutine, ktoré informujú o suchosti v dutine ústnej. Lenže práve tieto receptory sú nadmerným pitím narušené a vyvolávajú falošný pocit suchosti v ústach. Čím viac človek pije, tým viac má pocit sucha v ústach, pocit, že potrebuje na toaletu a že má smäd. Tým hovorím, že pitie vody je dôležité, ale s mierou. Nie je potrebné piť z PET fľaše ešte pri chôdzi, alebo v divadle. Neustáli nalievaním sa vody nie je vždy to správne. Pite v správnej chvíli a správny čas, podľa veku a pracovnej aktivity. Samozrejme, že starších ľudí kontrolujeme, aby nezabudli na pitie vody a taktiež u malých detí, lebo sami si nedokážu vziať vodu a napiť sa. Nezabúdajte na pitný režim, tak ako málo vody, tak aj veľa vody Vám môže ublížiť. Takže, aby ste roky nerobili niečo, o čom si myslíte, že to je správne, a teraz sa ukazuje, že na tom nič správne nie je? Moč je vhodným ukazovateľom toho, či je v organizme dostatok tekutín

 

pitný režim | pitny rezim | voda

 

pitný režim voda

 

pitný režim | pitny rezim | voda