Blog
Cibuľa
 
Cibuľa je uznávaná ako kuchynské korenie a hovorí sa, že symbolizuje nesmrteľnosť a je významnou súčasťou našej kuchyne. Obľúbená je pre jedinečnú chuť, ktorú dodáva takmer každému jedlu, a okrem toho má aj významné liečivé účinky. Najchutnejšia a najviac prospešná je v surovom stave, pretože sa v nej zachová najviac živín. Konzumujeme ju dusenú, pečenú, varenú i grilovanú. Je neodmysliteľnou súčasťou prípravy mäsových jedál, šalátov, na posypanie zemiakov, využívame ju v studenej aj teplej kuchyni, ale chutné sú aj cibuľové koláče alebo cibuláda. Pri jej čistení a krájaní si často poplačeme, ale stojí to zato, lebo obsahuje veľké množstvo prospešných látok pre naše zdravie. Pre zmiernenie štipľavosti stačí ju rýchlo spariť horúcou vodou.
Poznáme viac druhov cibule: žltú, červenú, bielu, šalotku, perlovku, ktorá robí prechod medzi cibuľou a pórom, cibuľu jarnú a pažítku.
 
 
Cibuľa obsahuje 
 
Bielkoviny, vodu, vitamínu C, vitamíny B1, B2, provitamín A, minerály, zinok, draslík, železo, selén, fosfor, vápnik, síru a kyselinu askorbovú. Okrem toho aj fytoncídy, ktoré ničia choroboplodné zárodky a dokážu zastaviť rast niektorých baktérií a mikroorganizmov. Šťava z cibule má antibiotické účinky, a preto dokáže vyliečiť niektoré druhy kašľa i uvoľniť priedušky. 
Je taktiež močopudná a priaznivo pôsobí na obličky i močový mechúr. Očistená cibuľa sa stáva po 24 hodinách toxická, preto ju nikdy nekrájajte do zásoby.
 
 
Účinky cibule 
 
Močopudný účinok
Znižuje vysoký krvný tlak, 
Znižuje vysoký cholesterol
Antibakteriálne, antibiotické a antialergické účinky
Lieči kašeľ a priedušky
Posilňujú imunitu
Podporuje tvorbu krvi
Pozitívny vplyv na močový mechúr a obličkové cesty
Znižuje hladinu cukru v krvi
Znižuje riziko rakoviny
Prevencia pred osteoporózou
Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov
Prospieva pečeni, srdcu a kostiam
 
Cibuľa vie taktiež poslúžiť ako superpotravina a zároveň je ako prírodný lapač baktérií. V období chrípok ju rozkrojte a nechajte voľne položenú na tanieriku. Vyčistí celý priestor a baktérie nemajú šancu. No na varenie ju už nepoužívajte a radšej ju vyhoďte.
 
Zhrdzavené nože budú vďaka nej ako nové. Vie taktiež pohltiť pach farby po maľovaní.
 
Ak vás bolí hrdlo alebo ste zachrípnutý, pomôže vám osvedčený cibuľový sirup. Nasekanú cibuľu uvaríme s troma lyžičkami medu na sirup a užívame ho po lyžičkách trikrát denne.
Cibuľa má veľmi veľa pozitív a preto je vhodná aj počas chudnutia a aj počas fázy udržania váh. Správne odvodnenie tela, detoxikácia a ochrana pred ochoreniami je dostatočná záruka zdravého schudnutia.
 
Ak sa vám rana zle lieči, alebo dokonca začína hnisať, priložte na postihnuté miesto rozmliaždenú na kašičku kúsok cibule.
 
Cibuľa sa využíva taktiež na liečbu bradavíc či rôznych plesní a najčastejšie ako prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom, včelou i opare. Stačí postihnuté miesto potierať kúskom čerstvej cibule.
 
Uvarte si proti prechladnutiu – cibuľový čaj: Jednu väčšiu cibuľu varte niekoľko minút v pollitri vody. Odvar sceďte a podľa chuti si ho oslaďte medom alebo cukrom.
 
 
 
cibuľa | cibula
 
 
cibuľa | cibula | na kašeľ | chrípka | na kasel | zelenina | nachladnutie
 
 
cibuľa | cibula