Blog

Zimné športy

24.01.2019

Zimné športy

 

Lyžovanie

Tento článok bude teda venovaný práve trendovému lyžovaniu, ktorému každým rokom prepadáva čoraz viac ľudí. Je to šport, ktorý spočíva v pohybe človeka a šport pomáha odstraňovať rôzne zdravotné ťažkosti, či už fyzické alebo psychické.

Zimné športy sú na Slovensku veľmi populárne a dobre vybavené strediská lákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. V horských oblastiach je pripravených 36 moderných lyžiarskych stredísk, ktoré na 350 km zjazdových tratí rôznej náročnosti a 600 km bežeckých tratí zabezpečujú pre každého skvelé podmienky na lyžovanie. Privezie vás na ne 1 000 lyžiarskych vlekov a desiatky lanoviek najmodernejšieho typu.

Okrem lyžovania a bežkovania sa môžete venovať aj snowboardingu, skialpinizmu, vyskúšať môžete aj bobovú dráhu, snowrafting alebo snowtubing, jedinečnú dráhu na Boarder Cross, či zimný paragliding. Lyžovanie môže byť aj na tráve, na kolieskových lyžiach, alebo na vodných lyžiach.  Lyžiari museli stúpať na svahy po vlastných nohách, čo samozrejme výrazným spôsobom ovplyvnilo činnosť srdca a dýchacieho aparátu, prečistilo cievny systém, upravilo krvotvorbu a vyrovnáva hladinu cukru v krvi.

 

O lyžovaní sa hovorí

Keď s lyžovaním raz začnete, nebudete s tým chcieť nikdy prestať. Prečo? Pretože tento šport v sebe ukrýva celú radu úžasných benefitov. V prvom rade si ním môžete veľmi ľahko zvýšiť kondíciu, vytrvalosť, vybudovať svalovú hmotu, zlepšiť koordináciu pohybov či spáliť nahromadené kalórie z bohatých sviatkov. Za pol hodiny môžete zhodiť dokonca až 350 Kcal!

Lyžovanie nie je len o chudnutí a naberaní svalovej hmoty. Jednoducho ste konečne na čerstvom vzduchu,a vám vďaka zvýšenému adrenalínu stúpa hladina glukózy a mastných kyselín v krvi, vaše srdce prepumpuje viac krvi, rozšíria sa priedušky a vaše svaly dostanú viac energie. Je to tak. Krásna zimná príroda nikoho nenechá chladným a prinúti zabudnúť na problémy aj toho najväčšieho cholerika.

Pri lyžovaní sa musia dodržať niektoré pravidlá, a to bezpečnosť, ohľaduplnosť až do vytúženého cieľa.

Každým rokom je na svahoch kvantum lyžiarov, pričom možnosť pádu či úrazu zo zrážky je veľmi vysoká. Nebudem vás tu teraz poúčať, čo máte, čo nemáte robiť a ako sa na kopcoch správať. Každý lyžiar by mal toto ovládať omnoho lepšie, ako samotnú techniku lyžovania.

Každú jazdu spúšťania sa dolu kopcom si užite v čo najväčšom pokoji bez zbytočnej nervozity. To je cieľom lyžovania, odbúrať kilečká a stres z celoročnej práce. Z každej sekundy adrenalínovej jazdy treba s úsmevom na tvári vyžmýkať čo najviac zážitkov. Podariť sa vám to môže v lyžiarskych strediskách vo Vysokých Tatrách, ktoré sú najlepšie vybavenými strediskami na Slovensku. U nás je Tatranská Lomnica, Štrbské pleso, Jasná, Donovaly, Lopušná, Vrátna či Bachledová. Stačí sa už len ubytovať v nejakom útulnom penzióne, v ktorom sa dobre najete super ovocia, zeleniny a dodáte telu potrebné vitamíny, minerály a tak si  oddýchnete i zregenerujete svalstvo. Ak ste celiatik je treba myslieť aj na to či sa dá v blízkosti zakúpiť niečo aj pre bezlepkárov, alebo si musíte zobrať všetko so sebou. Tak teda, s úsmevom  hor sa na svah!

 

snowboard zimné lyžovanie