Blog

Alchemilka obyčajná

je liečivá rastlina vhodná aj pre celiatikov

Alchemilka patrí medzi veľmi obľúbené rastlinky ľudového liečiteľstva.

Má viacej ľudových názvov a to :

alchemilka lúčna, kontriheľ, divý muškát, rosnička, suknička, hvezdoš, plášť panny Márie,

kondolík, ťapkaňa, husia nôžka, ženský plášť

Latinský názov pochádza z arabského označenia alchýmie, ktoré hovorí o liečivej hodnote tejto byliny. Alchemilka pochádza z Anglicka, ale v súčasnosti je rozšírená po celom svete. Je to trvalá bylina pokrytá mäkkými chĺpkami, s laločnatými listami. Má žltozelené kvety, tvoriace súkvetia na dlhých stonkách.

Z rastliny sa zbierajú listy a kvitnúce vrcholky.

 

Zdroje

Alchemilka obsahuje najdôležitejšie účinné látky a to sú triesloviny (najmä tanín so sťahujúcimi účinkami), horčiny, silice, organické kyseliny, kyselina salicylová, fytosteroly, falovonoidy, flavony, isoflavony a minerálne látky. Je vynikajúcim zdrojom fytohormónov. 

 

Ako sa používa

Používa vnútorne aj zvonka pri hnačkách, ťažkej menštruácii, na výplach ústnej dutiny, pri laryngitíde, pri krvácajúcich ďasnách a ako kloktadlo pri zápale hrtana.

Má sťahujúci účinok a zastavuje krvácanie.

Predpisuje sa hlavne pri ženských problémoch, predovšetkým pri silnej menštruácii, zhoršenej funkcii vaječníkov, zápaloch a hemeroidoch. Zároveň jemne uvoľňuje kŕče a je močopudná. Používa sa aj pri problémoch so žlčníkom a piesku v obličkách a žlčníku. Odvar z alchemilky sa dokonca používa aj pri krvácaní z nosa.

- pôsobí sťahujúco (zvieravo)

- veľmi rýchlo lieči

- používame ju ako prostriedok odvodňujúci

- posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach (horúčka z rany)

- hnisavých ranách, zanedbaných vredoch

- odporúča  sa ako najlepší hojivý prostriedok

- po extrakcii zubov

- zahojí ranu v priebehu dňa  po viacnásobnom vyplachovaní

- odstraňuje slabosť svalov a končatín

- pomáha pri málokrvnosti

Alchemilka  je všeliekom na všetky ženské choroby a pomáha dokonca spolu s kapsičkou pastierskou pri obrátení maternice a slabinovej prietrži. V uvedených prípadoch sa pijú štyri šálky čaju z alchemilky, pripraveného podľa možnosti z čerstvo natrhaných bylín, denne po dúškoch.

Deti, ktoré majú slabé svaly napriek dobrej strave, zosilnejú po častom užívaní tohto čaju." Ak  rastie alchemilka vo vyšších polohách, ľudovo sa nazýva strieborný plášť (Alchemilla alpina), má rub listu striebristolesklý a používa sa taktiež  pri tučnote.

 

Recept

Dve až štyri šálky denne pôsobia veľmi priaznivo.

1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody, sa zaparí a krátko vylúhuje

 

alchemilka | bylinka | bylinky