Blog

Schizandra /klanopráška/

 

Schizandra čínska, latinský názov Schizandra chinensis,  adaptogén Ruska a Ďalekého východu, radí sa medzi najdôležitejšie byliny tradičného čínskeho liečiteľstva. Je pestovaná ako okrasná a liečivá bylina.  Plody schizandry majú všetkých 5 základných chutí – sladkú, slanú, kyslú, horkú a pikantnú. Hovorí sa, že týchto päť chutí zodpovedá ľudským orgánom – pečeň je kyslá, sladká je slezina, horké je srdce, slané sú obličky a pikantné sú pľúca. Pre medicínske účely je možné používať  všetky jej časti vrátane koreňov.

 

Obsahuje

Vitamíny C,  E a provitamín  A.  Z minerálnych látok najme železo, fosfor, horčík,  selén, kremík,  chróm,  kobalt a mangán. Semeno obsahuje lignany a zlatožltý a horký olej,  ktorý je zložený  z kyseliny linoleovej a olejovej. 

 

Účinky na zdravie

Chráni pečeň a má protinádorové účinky

Tlmí únavu  a slabosť tela

Psychické a duševné vyčerpanie

Potláča hlad a choroby tráviaceho traktu

Pôsobí na ťažkosti s dýchaním, tlmí kašeľ

Stimuluje krvný obeh

Účinná pri kardiovaskulárnych problémov

Odstraňuje  nadmerné potenie a nespavosť           

Rad lignanov Schizandry má schopnosť pôsobiť protizápalovo

Pri dlhodobom užívaní zlepšujú ostrosť zraku a citlivosť videnia

Vplývajú na centrálnu nervovú sústavu

 

Bobuľovité plody majú všestranné využitie            

V potravinárstve na prípravu nealkoholických nápojov, sirupov, kompótov, džemov. Bobule sa dajú kandizovať, nakladať do medu. V cukrárenskej výrobe sa dužina mieša s medom, alebo orechmi, či mandľovým cestom. Plody sa varia s medom a vodou a táto tekutina sa používa ako polievka. Dajú sa aj pražiť, variť vo víne alebo sa z nich pripravujú destiláty.  Používajú sa do kaší, na varenie fazule, polievok z ľadviniek či baranieho mäsa, alebo sa len tak jednoducho je.