Blog

Maitake

25.11.2017
Maitake  "Tancujúca Huba"  (Grifola frondosa )
 
Trstnatec lupenitý,  Trsovnica lupeňovitá
 
Huba  Maitake  sa v tradičnej čínskej medicíne používa na zvýšenie celkovej obranyschopnosti organizmu. Mnoho storočí bolo veľmi ťažké liečivú hubu Maitake vo voľnej prírode nájsť a získať. Vzácna huba rastie v horách severovýchodného Japonska, v USA, východnej Kanade a Číne. Patrí medzi superpotraviny a rastie najmä pri koreňoch dubov.
Vlastnosti  týchto húb sú spojené s biologickou aktivitou zvláštnych molekulárnych štruktúr beta-glukanu, ktoré sú schopné zvyšovať aktivitu lymfocitov.  Betaglukán je  unikátny komplexný polysacharid, schopný podporovať obranné reakcie organizmu proti baktériám a parazitom
 
 
Zdroje
 
Obsahuje vitamín B2, B5, D2 a niacín, ale aj vlákninu, betaglukán a aminokyseliny. Maitake je bohatá aj na minerály a to vápnik, draslík  a horčík ako aj  antioxidanty. Tradičné čínske či japonské bylinkárstvo si maitake cení ako adaptogén najmä preto, lebo pomáha vrátiť organizmus späť do rovnováhy po fyzickom či duševnom preťažení.
 
 
Účinky
 
Maitake výrazne spomaľuje rast rakovinových buniek, dokonca niektoré druhy rakovinových buniek zabíja.  Osvedčila  sa  najmä pri liečbe prostaty,  močového mechúra,  ale aj rakoviny čriev a  prsníka. Odporúča sa  pri únave k posilneniu energetického systému,  pri zníženej obranyschopnosti organizmu, pri redukčnej diéte, pri nespavosti, podráždenosti a duševnej vyčerpanosti, prispieva k normalizácii  látkovej výmeny.
 
- podporuje  oslabenú  imunitu
- podporuje krvotvorbu
- stabilizuje hladinu cukru v krvi
- pomáha v  boji proti voľným radikálom
- brzdí rast rakovinových buniek
- má antimutagénne účinky
- u žien  po prechode
- podpora konvenčnej liečby hemoroidov
- podporuje  reguláciu  hmotnosti
- pri bezlepkovej diéte 
- Maitake sa odporúča pri nedostatku spánku a celkovej  slabosti
 
 
Maitake