Blog

Huby

Huby patria medzi najstaršie žijúce organizmy na zemi. Sú obdarené nielen negatívnymi účinkami, ale hlavne zdraviu prospešnými a liečivými účinkami. Nášmu zdraviu prospievajú už tým, že si ich sami nazbierame. Pri nazbieraní nám hneď dodajú silu, energiu a radosť. Majú stále miesto v prírodnom liečiteľstve.

 

Rozdeľujeme ich na  jedlé a  jedovaté 

 

Jedlé huby

Medzi jedlé huby sa radia všetky tie  druhy, ktoré po požití nemajú na zdravého (nie alergického) jedinca žiadny negatívny vplyv (jedine až po prejedení sa).

Takými  sú napríklad, hliva ústricová, hríby smrekové, hríby dobové, suchohríby hnedé, kozáky smrekové, masliaky,    kuriatka jedlé, bedle štíhle,  rýdziky smrekové a šampiňony. Niektoré huby rastú vo voľnej prírode a niektoré sa pestujú.

 

Jedovaté huby

Medzi jedovaté huby patria tie druhy, ktoré majú po požití aj malého množstva na človeka veľmi negatívny vplyv, až smrť.

Patria sem napríklad muchotrávka zelená, muchotrávka končistá, muchotrávka červená, hodvábnica veľká a čechračka podvinutá a mnoho ďalších.
 
Ak pôjdete na huby, skutočne berte len tie, ktoré dokonale poznáte. V prípade núdze, majte vždy po ruke telefónne čísla a to:
na číslo 155, alebo 112. Upozorňujte aj ostatných na takéto nebezpečenstvá.
 
 
Je dôležité, aby neskúsení hubári – začiatočníci zbierali len také huby, ktoré dobre poznajú. Otravu hubami sprevádzajú žalúdočné kŕče, nevoľnosť a hnačky. Čím je jed nebezpečnejší, tým pomalšie pôsobí. Pri muchotrávke zelenej sa môže prejaviť až po 20-tich hodinách. Príznaky podobné otrave môžu vyvolať aj staré, nahnité, alebo zaparené huby, preto je dôležitá aj ich preprava a skladovanie.

 

Čo obsahujú

Obsahujú bioaktívne látky, ktoré majú priaznivé účinky na ľudský organizmus, predovšetkým vodu, množstvo vitamínov zo skupiny B, ďalej proteíny, minerály, vlákninu, stopové prvky ako sú železo, množstvo zinku, selén, draslík, horčík a množstvo ďalších účinných látok, hlavne beta glukány v hlive ustricovej. Huby sú bohaté na vitamín D, ktorý sa nenachádza v nijakej inej rastline.

 

Účinky na zdravie

Kalorická hodnota húb je veľmi nízka a preto sú vhodné pre ľudí, ktorí si chcú udržať štíhlu líniu. Pozitívne vplývajú proti infekciám, podporujú imunitu, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, znižujú krvný tlak, nezaťažujú obličky, prospievajú na cievny systém a zdravé srdce. Využívajú sa pri alergiách, zlepšujú peristaltiku čriev a metabolizmus. Regenerujú organizmus, betaglukány v hubách majú protirakovinové účinky. Majú pozitívny vplyv proti zápalom a baktériám. Už naši predkovia zistili, že niektoré huby podporujú dobré trávenie, potláčajú infekcie alebo zastavujúce krvácanie.

 

Na čo sa používajú

V Číne, v Kórei, v Thaisku sa využívajú liečivé účinky húb už po tisícročia a ľudia  z nich vyrábajú rôzne tinktúry, maste, čaje, na trhoviskách môžete vidieť pulty s množstvom sušených a čerstvých druhov húb a výrobkov. Huby sa u nás spracovávajú v kuchyni čerstvé, zavárajú sa najčastejšie do kyslého nálevu alebo sa sušia a v sušenej forme sa používajú ako korenie do polievok alebo omáčok.

 

Hríb dobový sa využíva na priamu konzumáciu, zaváranie, sušenie, do polievok, omáčok a výborný a často používaný do vianočnej kapustnici.

Šampiňóny sa konzumujú surové, dusené v praženici, robia sa z nich polievky, omáčky.

Kuriatka jedlé, pre svoju krásny žltú farbu sa využívajú v  polievkach, omáčkach a k duseným mäsám, robí sa z nich praženica a dajú sa nakladať v sladkokyslom náleve s cibuľkou a korením. Dajú sa sušiť, ale na zmrazenie sa neodporúčajú pre ich zmenenú horkastú chuť.

Bedľa štíhla je vysoká a najmä výborná jedlá huba. Používa sa ako korenie do jedál a dodáva im výbornú chuť a vôňu. Robia sa z nej vyprážané rezne na kokosovo, alebo na olivovom oleji, obaľované v trojobale, alebo v cestičku.

 

huby | ledlé huby | jedovaté huby

 

Huby

 

huby | jedlé huby | jedovaté huby