Blog

Bezlaktózové mlieko

Do bezlaktózového rastlinného mlieka patria: 

kokosovémandľovémakové, sójové, ryžové, kukuričné, pohánkové, ovsené, konopné, pšeničné a mlieko z vlašských orechov. Tieto rastlinné mlieka neobsahujú žiadnu laktózu. Dajú sa pripraviť doma, alebo kúpiť ako trvanlivé tekuté nápoje v krabičkách, alebo sušené. Poznáme aj ochutené verzie mlieka a to s vanilkou, čokoládou, s kakaom. Do nápojov sa pridáva nielen vápnik, ale aj inulín, lecitín, multivitamín ACE, sója proteín, vitamín D a estrogén. Vyrába sa aj sójová pochúťka do kávy, alebo horúca čokoláda  s bioaktívnym kolagénom. Je bez cholestrolu a príprava nápoja je jednoduchá a ľahká.

Poznáme aj kravské bezlaktózové mlieko, ktoré sa vyrába z bežného kravského mlieka. Ale v procese výroby je pridaná laktáza, ktorá naštiepi mliečny cukor laktózu na jednoduchšie cukry (glukózu a galaktózu).

Bezlaktózové mlieko má rovnakú energetickú a výživovú hodnotu ako bežné kravské mlieko. Do mnohých však výrobcovia pridávajú vápnik. Bezlaktózové mlieko je vhodné pre ľudí, trpiacich intoleranciou laktózy. Mlieko z tuleňov a klokanov je bezlektózové, ale nepoužíva sa pre ľudskú spotrebu.

 

Aké sú príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka?

Medzi hlavné príznaky patria nafukovanie, hnačky, opakované vracanie, odmietanie potravy, bolesti brucha, porucha vstrebávania a podráždenosť. Mnoho ľudí nevie, že problémy, ktoré majú, môžu byť spôsobené touto poruchou. Laktózovú intoleranciu spoznáte tak, že vám zhruba pol hodiny po vypití mlieka, začne škŕkať v bruchu, nepríjemne vás nadúva, prípadne máte bolesti až  hnačky.

 

Pre koho sú vhodné

Nápoje sú vhodné pre zdravých, chorých, rekonvalescentov, športovcov, diabetikov, detí a dospelých. Odborníci na výživu tvrdia, že je veľkou chybou zakazovať takýmto pacientom  maslo alebo syry. Syry je možné konzumovať bez obmedzenia, hlavne tvrdé a zrejúce syry, pretože laktóza prechádza pri výrobe z veľkej časti do srvátky a zvyšná laktóza sa počas zrenia odbúra. Najlepšie sú s veľkými dierami.  Naopak, vyhnúť by sa mali niektorým druhom mäkkých syrov. Ďalej sa pacienti nemusia vyhýbať ani jogurtom či zakysaným výrobkom. Obsahujú totiž aj živé kultúry, ktoré napomáhajú štiepeniu laktózy. Dôležité je, aby si dával pacient s laktózovou intoleranciou pozor na mliečny cukor a snažiť sa upraviť jedálny lístok pomocou diéty, aby predišiel neželaným negatívnym ťažkostiam.

Tieto mlieka sú bezlaktózové, bezlepkové až na !!! celiatici pozor !!! ovsené mlieko, ktoré obsahuje lepok. Takéto bezlaktózové mlieka si viete vyrobiť aj doma.

 

bezlaktózové mlieko | mlieko | bezlaktozove mlieko

 

bezlaktozove mlieko | mlieko | bezlaktózové mlieko | mandľové mlieko