Blog

Banánový koktejl | banánové mlieko

Členovia mojej rodiny obľubujú banány tak ako ja. Sú doporučované pre svoje výživné hodnoty. Banány sú ľahko stráviteľné a výživné ovocie pre deti a tehotné, alebo ako plody múdrosti a dobrej nálady. Hormón serotonin v krvi prospieva k celkovej vyrovnanosti a spokojnosti.

Čo obsahujú

Banány obsahujú slušné množstvo vlákniny, ale sú zároveň ovocím, ktoré obsahuje málo proteínov a tuku. Banány sú superpotravina a najmä bohatým zdrojom probiotík, ktorými sa živia baktérie v tráviacom trakte.


Čo dokážu

Makrobiotika banány a ďalšie tropické ovocie  neuznáva a to najmä pre deti, pretože podporujú rast plesní v črevách a taktiež ochladzujú zažívací systém.
Ayurvéda navrhuje jesť banány samostatne a nemiešať ich s iným ovocím. Tradičná čínska medicína ich doporučuje pri zápche, hemoroidoch, vysokom krvnom tlaku a alkoholizme a v modernej výžive sa doporučujú ako ideálne ovocie do džúsov,  smoothie, zmrlín a ovocných šalátov, lebo banány dodávajú  sladkosť kyslejšiemu ovociu a preto obmedzujeme používanie cukru. Banány sa hodia všetkým športovcom, ako ľahká a dobre stráviteľná forma energie pred športovým výkonom.

Banány nie sú jediné o ktorých sa píšu rôzne informácie. A preto ak sa niekde dočítate o rozchádzajúcich sa informáciách skúste porozmýšľať asi takto, jem banány ja, alebo moje deti naozaj denne? Prečo nejem denne radšej Slovenské ovocie? Banány sa dovážajú z ďaleka a zbierajú sa ešte nezrelé. Ak patria k len k občasnej pochúťke, tak myslím, že je to určite lepšia a zdravšia dobrota než bežné sladkosti, lízatka, či farebné cukríky.

 

Recept:

Banánové mlieko

 

Ingrediencie

2 banány (bez šupky)

500 ml farmárskeho mlieka

1 PL medu

Štipku škorice

 

Postup

Banány ošúpeme od vrchnej žltej šupky, rozlámané časti banána vložíme do mixéra, pridáme mlieko, lyžičku včelieho medu a dobre rozmixujeme.

Nalejeme do pohára, ochutíme škoricou a vypijeme.

 

banánový koktejl

 

bananovy koktejl