Blog
Kurkuma
 
Kurkuma alebo indiánsky šafrán je to mletý sušený koreň,  získava  sa z kurkumovníka dlhého. Pôvodom je z južnej Ázie. Pre svoju žltú farbu sa používa v kari korení. Obsahuje až 5 % éterického oleja. Svojim tvarom sa podobá na liečivý zázvor, alebo našim kosatcom. Veľa sa využíva v indickej a thajskej kuchyni. Má zemitú, nahorkastú, peprovitú a horčici podobnú chuť.  Z kurkumy sa vyrába škrobová múčka, ktorá sa predáva pod názvom arrowrot, alebo  ju volajú koa a používa sa na zahusťovanie rybích a korytnačích polievok.
 
Obsahuje
 
silicu, limonen, alfa a betapinen, kamfen, cineol, antioxidant kurkumin, škrob, vitamíny betakarotén, kyselinu askorbovú, niacín, minerály, vápnik, železo, zinok, draslík, vlákninu a flavonoidy.
 
 
Liečivé účinky
 
Používa sa ako liek proti rakovine, najlepšie v spojení s potravinami  obsahujúcimi  omega - 3 mastné kyseliny. Má vynikajúce protizápalové účinky a je dobrým antioxidantom pri prevencii Alzheimerovej choroby. Podporuje mozgovú činnosť. Detoxikuje , stimuluje produkciu enzýmov v žlčníku. Kurkuma chráni pečeň pred toxickými látkami, ktoré sa dostávajú do tela s potravinami. Priaznivo ovplyvňuje hladinu HDL dobrého cholesterolu a zabraňuje vstrebávaniu LDL  zlého cholesterolu. Chráni cievy a má dôležitú úlohu pri prevencii chorôb obehovej sústavy a prevencii infarktu. 
 
 
Použitie
 
Mletá kurkuma sa používa ako žlté farbivo  do potravín, na farbenie bezvaječných a  ryžových cestovín do  polievok a ryže.  Varením a pečením  nestráca svoje  účinky. Konzumujeme ju spojenú so štipkou škorice,  čierneho korenia, zázvoru a niekoľkými kvapkami ľanového oleja, s červenou  paprikou, chili, cesnakom, feniklom, klinčekom, kokosovým liekom.   Považuje  sa za najzdravšie korenie, z ktorého sa pripravujú zázračné liečivé  nápoje na dosiahnutie novej energie a pomôže vyliečiť mnohé chronické zdravotné ťažkosti. Hlavnou výhodou kurkumy je, že nemá  na telo žiadne negatívne vedľajšie účinky.
 
 
kurkuma | korenina | korenie | koreniny
 
 
kurkuma | koreniny | korenina | korenie