Blog

Lotos

11.01.2017
Lotos
 
 
Symbol nesmrteľnosti a vzkriesenia ja tropická vodná rastlina z čeľade leknínovitých nazývaná LOTOS podobná leknu. Listy lotosa plávajú na hladine a niekedy aj pod hladinou. Má okrúhle listy až elipsovité. Kvety na dlhých stopkách plávajú na hladine a pod ňou a dosahujú v priemere 30 cm. Sú obojpohlavné, pravidelné, majú veľa korunných lístkov, tyčiniek a 4 – 5 kališných lístkov.
Plodom LOTOSA je dužinatá tobolka s množstvom semien. Jeho zvláštnosťou je, že sa nedá zašpiniť tekutými nečistotami. Na povrchu okvetných lístkov sú drobné kryštály, ktoré pomáhajú stekať nečistoty z kvetu.
 
 
Lotos predstavuje univerzálny symbol čistoty a osvietenia. Je považovaný aj za kvet šťastia. Symbolizuje energiu pre šťastné potomstvo, rozrastajúcu a prosperujúcu rodinu a manželské šťastie. Lotos sa vo Feng shui odpradávna používa ako mimoriadne silný aktivátor šťastia, prosperity a harmónie. Ak položíte lotos v srdci Vášho domova alebo kancelárie, pritiahnete si tým bohatstvo, rastúci príjem, či viac zákazníkov.
 
 
Semená lotosu majú zvláštnu schopnosť udržať klíčivosť behom niekoľkých stoviek ( a niekedy aj tisícov) rokov. Má schopnosť udržať vnútornú teplotu rovnako ako vtáci, cicavci a aj ľudia.
 
Egypťania, Indovia a Buddhisti ho uctievajú, lebo lotosový kvet bol a je v rámci náboženstva posvätnou kvetinou a dôležitým symbolom.
 
Hovorí sa, že lotos symbolicky vyrastá z bahna, kalnej vody, čo vo Feng shui znamená úspešné zdolanie prekážok a premenu negatívnych energií na pozitívne.
Niekoľko rád, ako použiť symboliku lotosového kvetu:
 
Skúste si položiť lotosový kvet v obývačke, v oblasti rodiny alebo v kancelárii, pritiahne energie bohatstva a šťastných náhod.
 
Lotos môžete umiestniť v obývacej izbe alebo v spálni, kde zharmonizuje rodinné prostredie, upokojí myseľ a zlepší vzťahy medzi členmi domácnosti.
 
Ak položíte krištáľový lotosový kvet v obývacej izbe pri okne, zachytí slnečné lúče a vnesie energiu šťastia do domu a vyčistí negatívne energie.
 
 
Účinky
 
- pôsobí proti kašľu
- zahlieneniu
- účinný proti chrípke a prechladnutiu
- pomáha vylučovať prebytok tekutín z pľúc a dýchacích trubíc
- podporuje liečbu chronického únavového syndrómu
- pomáha pri liečbe ľadvinových ťažkostí
 
Lotus indický kvitne obrovskými ružovými či bielymi kvetmi. Rastlina je skoro celá jedlá - dajú sa jesť jej odnože. V juhovýchodnej Ázii sa používajú na prípravu rôznych jedál. Je to zdravá a ľahko stráviteľná potravina – zelenina, ktorá skrýva v sebe aj silné liečivé účinky.
 
 
Recept
 
Pripravte si čaj zo semena lotosu
 
Používajú sa semená varené s ryžou, ktoré majú sladkú orechovú chuť.
 
 
Príprava: 
 
1 koliesko sušeného lotosu sa chvíľku namočí do 2 dcl vody a 10 – 15 minút povarí.
Čaj pijeme teplý a najlepšie ráno.
Môžete si pridať niekoľko zrniek soli.
Vhodný je aj pre malé deti prisladiť ho môžete javorovým sirupom.
 
lotos