Blog
Chia semienka
Šalvia Hispanica
 
Semienka CHIA sú zafarbené buď na bielo alebo čierno. Podobajú sa makovým semienkam, len sú oválnejšie. Semienka v sebe ukrývajú všetku silu superpotraviny, ktorá ich robí zdraviu prospešnými.
 
Zdroje
 
Chia semienka obsahujú bielkoviny, “zdravý” tuk, sacharidy, vlákninu, minerály ako vápnik, sodík, zinok, fosfor, mangán, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, vitamíny B a C.
 
Účinky
 
Chia semienka nie sú síce liek na všetko, ale obsah vitamínov, minerálov, zdravých tukov, antioxidantov ich predurčujú na ochranu organizmu pred civilizačnými ochoreniami ako rakovina, infarkt, mozgová príhoda, cukrovka.
Sú len zdravou potravinou, ktorá má svoj pozitívny podiel na prevencii a podpore imunity, ale netreba ich preceňovať.
Chránia srdce, cievy, kosti a osteoporózu. Znižujú vysoký krvný tlak. Pomáhajú zlepšiť vzhľad pokožky. Sú prospešné pre diabetikov a celiatikov, majú nízky glykemický index a dostatočne vás zasýtia.
Navyše obsahujú rastlinné bielkoviny, ktorých dostatok pomáha zlepšovať metabolizmus a udržiavať svalovú hmotu. Dodajú vám energiu na celý deň, tak ako aj olej vyrábaný zo semienok chia.
 
Použitie
 
Jedzte ich surové, napučané alebo si pripravte chutný puding s chia semienkami, smothie, nápoje so zázvorom, citrónom a bazalkou, posypte nimi šalát alebo si ich zmiešajte so zeleným jačmeňom a ozdobte šľahačkou.
 
 
chia semiačka
 
 
chia semiačka