Blog

Brusnice

20.07.2017

Brusnice

Plod brusnice je jedlo pre niektoré zvieratá a pre ľudí potrava a zároveň liečivo na rôzne zdravotné ochorenia. Pozitívnych vlastností je neúrekom, o niektorých vám aj napíšem.


Zdroje

Brusnice sú tiež výborným zdrojom vitamínov A a C, betakaroténu, minerálov, sodíka, kalcia a mangánu, pektínu, rozpustnej vlákniny, ktorá znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi a silným prírodným antibiotikom.

Účinky

liečia močové cesty, čistia krv, zlepšujú zrak, znižujú riziko rakoviny, pôsobia protizápalovo, ochraňujú pred infekciami a zápalmi ústnej dutiny, pôsobia proti hnačke a vracaniu, prospievajú žalúdku, zlepšujú pamäť, prinášajú úľavu ako superpotravina pri kŕčových žilách.
Vzhľadom na vysoký obsah sodíka nie sú vhodné pre ľudí s vysokým tlakom a vzhľadom na vysoký obsah kyseliny šťaveľovej ani pre ľudí s chorými obličkami.
K výnimočnosti brusníc prispievajú rastlinné látky, ktoré bránia usadzovaniu baktérií na slizniciach. Zároveň tak predchádzajú vzniku rôznych infekcií v ústnej dutine. To spôsobuje, že baktérie sa vyplavia z tela von skôr, ako môžu spôsobiť infekciu.
     Najjednoduchšia a najdostupnejšia cesta, ako predchádzať opakovaným zápalom, je preventívne užívanie brusníc. Brusnice skracujú dobu ochorenia a zmierňujú pálenie, svrbenie a ďalšie príznaky. Môžu to byť brusnice sušené, najmä bez konzervantov a bez cukru vtedy sú chutnejšie, pretože strácajú svoju kyslastú chuť.

Použitie

Môžete z nich pripraviť čaj, džem, želé, sirup, zmrzlinu, šalát, víno alebo si ich jednoducho vysušiť. Mladé listy sa hodia do šalátov alebo do zelených smoothies. Bobule môžete jesť surové ako pochúťku vtedy sú najlepším zdrojom vitamínov. Hodia sa aj k mäsám ja ich mám rada ku sviečkovej na smotane s citrónom, sú to úplne božské bobule brusnice, tak trochu kyselkavé.

 

Brusnice