Blog

Šalvia

15.11.2017
Šalvia
 
patrí k najlepším liečivým rastlinám a využívame ju na liečenie mnohých chorôb. Potláča potenie, vymývajú sa s ňou rany a vredy. Má krvičistiace a protizápalové účinky. Využívajú ju aj celiatici, pretože lieči choroby čriev, krvácajúce vredy žalúdka a dvanástnika a zápaly žalúdka. Je výborná pri ženských ochoreniach a klimakterických problémoch, nemala by chýbať v čajovej zmesi, ktorou sa liečime. Znižuje hladinu cukru v krvi. 
 
Zdroje
 
Šalvia lekárska obsahuje vodu, vysoký podiel betakaroténu, luteínu, vitamínov skupín A, B, C, E, K, množstvo bielkovín, sacharidov a tukov, z minerálnych látok meď, horčík, železo, mangán, zinok a selén.
 
 
Liečivé účinky na zdravie
 
Pozitívne účinky ma na mastné vlasy, vypadávanie vlasov a problémy s pokožkou hlavy (svrbenie)
hnisajúce rany, problematickú pleť,  poranenia, popáleniny
tráviace ťažkosti (hnačka, bolesť žalúdka, nadúvanie)
ťažkosti s pamäťou, koncentráciou, duševným vyčerpaním a zvládaním stresu
problémy s nadmerným potením
oslabená obranyschopnosť
ťažkosti s močovými cestami
problematická pleť
 
Šalviu používame aj pri chorobách dýchacích ciest, (kašeľ), pri angíne, horúčkach, astme a prieduškách. Môžete ju použiť ak máte bolestivé mandle, zápaly v ústnej dutine (krvácajúce ďasná, paradentóza, zápach z úst). Táto bylinka je účinná taktiež pri ušťipnutí hmyzom. Pri vnútornom použití majú mnohé pozitívne účinky na ľudské zdravie najmä vňať a listy.  Popísaný je však aj pozitívny vplyv na krvný beh a nervovú sústavu. Šalvia lekárska má tiež protizápalové, antivirotické a antibakteriálne účinky. Navyše zabraňuje nadmernému poteniu, a to najmä v období puberty či klimaktéria. Vnútorné použitie je doporučované tiež pri nadmernej tvorbe materského mlieka a ženám vie pomôcť aj pri komplikáciách spojených s nepravidelnou menštruáciou.
 
 
Použitie 
 
Vďaka jedinečnej chuti a aróme je šalvia obľúbenou koreninou. Používa sa na dochutenie mastnejších druhov mies, ako napríklad husacieho. Hodí sa aj k divine, rybám, omáčkam, syrom, na prípravu bylinkového masla či paštét.
 
Pripravte si čaj:
Na prípravu jednej šálky čaju je potrebná čajová lyžička šalvie, ktorá sa zaleje štvrť litrom vriacej vody. Nechá sa chvíľu lúhovať a pije sa po dúškoch dvakrát denne.
 
 
 
Zo šalvie sa pripravuje nielen čaj, ale aj tinktúra, ktorá sa používa podľa potreby aj na doliečenie rán.