Blog

Moringa 

 

Hovorí sa o nej, že je to zázračný strom života s mnohými  účinkami pre zdravie. Oblasť, z ktorej pochádza je pohorie Himálaji. Teraz sa pestuje v teplých oblastiach po celej zemeguli. Rast a plodnosť závisí od kvality pôdy, vlahy a teploty. Rastie veľmi rýchlo, až 3 metre za rok, kvitne v druhom roku.  Moringa olejodarná  je viac účelová plodina, z ktorej sa dá všetko zužitkovať. V mnohých oblastiach je dôležitou súčasťou stravy. Keďže plody a koreň chuťovo pripomína chren, nazývajú ju tiež chrenovým stromom.

 

Zdroje

Moringa je zdrojom vitamínovminerálov, bielkovín (proteínov) a preto je z nej úžasný antioxidant. Listy obsahujú vitamíny skupiny B, A, C, D, Éčko a Káčko. Obsahuje 46 antioxidantov, 92 rôznych druhov živín, 26 protizápalovo pôsobiacich látok a vyše 20 aminokylín.  Obsahuje omega - 3, omega - 6, omega - 9 mastné kyseliny, vlákninu a karotény, ktoré sú v nej najdôležitejšie. Má najvyššiu koncentráciu chlorofilu a zázračnú látku Zeatín. Semená obsahujú veľké množstvo oleja, draslíka, železa.

 

Liečivé účinky Moringy Karibskej

V ľudovom liečiteľstve má moringa olejnatá blahodarne a široké využitie, koreň sa používa pri poruchách trávenia, proti brušným a črevným parazitom a tlmí bolesť,  pôsobí protizápalovo, znižuje horúčku.  Vďaka blahodarným účinkom odháňa neduhy. Nespôsobuje pálenie záhy, nedráždi žalúdok a neprekysľuje organizmus. Podporujú uvoľňovanie z tukových tkanív, znižujú apetít. Pôsobí na imunitný systém, znižuje hladinu cukru v krvi, je vhodná pri diabete. Obsah draslíka a železa potlačuje syndróm únavy.

 

Ako sa používa

Listy sú  súčasťou pravidelnej stravy, konzumujú sa surové, sušené, alebo ako súčasť varených pokrmov. Pridávajú sa do smoothie, šalátov, polievok, omáčok a varí sa z nej čaj. Listy sa sušia a drvia  na prášok a podáva sa ako výživný doplnok stravy  vyťaženej manažérke, malým školákom, výkonným  športovcom, aj pri stresovom vypätí ťažko pracujúcich a aj pre skúsených prarodičov.

Okrem listov sa  používajú aj nezrelé lusky. Sú  konzervované, alebo varené, semená sa pražia a chutia ako orechy.

Kvety moringy sa používajú v rôznych pokrmoch. Korene sa používajú ako náhrada chrenu, pretože majú štipľavú chuť. Z kôry stromu  sa vyrábajú rohože a povrazy. Vetvičky sú potravou pre ťavy.

 

Recept

 

Smoothie s moringou

 

Ingrediencie

300 ml vody

2 kávové lyžičky moringy

3 PL ovsené vločky

5 – 6 ks datle

 

Postup

Do mixéra si nalejeme vodu, vsypeme ovsené vločky, odkôstkované datle a pridáme moringu. Všetko dobre rozmixujeme. Podávame.

 

moringa | moringa Karibská

 

moringa karibska

 

zelené smoothie

 

detoxikácia pečene

 

moringa | moringa Karibská