Blog
Vitamín A
 
 
Chcete byť krásni a dlho mladí?
Konzumujte potraviny, zeleninu a ovocie s dostatočným množstvom vitamínu skupiny A.
 
 
Vitamín A - zdroje
 
poznáme väčšinou vo forme provitamínu - tzv. Karotén. Už odmalička nás doma aj v škole upozorňovali na to, že potrebujeme jesť veľké množstvo mrkvy, aby sme mali dobrý zrak.
Skupina látok, ktoré patria k súhrnnému názvu vitamín A, je však podstatne širší. Karotén či beta-karotén pozná každý, koľko toho, ale vieme o najaktívnejšej látke medzi vitamínami A - retinolu? Vitamín A v čistej forme (najmä retinol) môže spôsobiť pri predávkovaní veľké zdravotné problémy. Vitamín A patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a ide o skupinu látok, z ktorých najdôležitejšie je retinol (vitamín A1) a karotén (provitamín A). Retinol nájdeme výhradne v potravinách zvieracieho pôvodu a má najväčšiu vitamínovú aktivitu. Karotény (napr. Beta-karotén) sú obsiahnuté predovšetkým v rastlinách (zelenine a ovocí) a dosahujú oproti retinolu polovičný účinnok. Vitamín A pôsobí najlepšie spolu s vitamínmi B, C, D, E a z minerálnych látok ovplyvňujú pozitívne vstrebávanie vitamínu A, vápnik, fosfor, zinok a selén.
 
Nedostatok vitamínu A spôsobuje:
 
poruchy zraku
lámavé nechty
suché vlasy
suchú pleť
vypadávanie vlasov
časté infekcie
neplodnosť
 
Doplňaním vitamínu A si zlepšíte svoj zdravotný stav. Budete zdravší, krajší a hlavne šťastnejší.
 
Zdroje vitamínu A :
mrkva, špenát, batáty, pistácie, červená paprika, kel, mllieko, maslo, vajíčka, ryby, paradajky, pažítka, tekvicové semienka, grep fruit,  marhule.
 
 
vitamín A | vitamin A | vitamíny | vitaminy