Blog
DAJKON 
– biela reďkovka
 
Biela REĎKOVKA je obľúbenou zeleninou, tak oko červená reďkovka.
Odlišuje sa už na prvý pohľad. Jej tvar je predĺžený (meria 20 - 50cm) a jej veľkosť je pomerne väčšia (priemer reďkovky je 5 - 10cm). Obe reďkovky pôsobia priaznivo na zdravie a sú pomocníkmi tak ako pri prevencii i pri liečbe niektorých zdravotných problémoch. Ak hľadáte preventívny prostriedok pred vznikom močových kameňov, do šalátu pridajte červené reďkovky. Pri liečbe obličkových kameňov, majú navrch zas biele reďkovky!
Hovorí sa, že v Japonsku je zeleninou číslo jeden. V chladničke vám vydrží aj niekoľko týždňov, detoxikuje organizmus.
Buď si ju vypestujete doma v záhrade, čo by ste urobili najlepšie, alebo si ju musíte kúpiť v supermarketoch.
Dajkon biela reďkovka chutí omnoho jemnejšie a lahodnejšie. Červená reďkovka chutí pikantnejšie a ostrejšie. Každý kto má rád klasickú reďkovku, bude dozaista s jej kúpou spokojný. Navyše vyzerá veľmi efektne aj na tanieri. Veľké biele kolieska určite zaujmú každého hosťa aj toho kto je celiatik a dodržiava bezlepkovú diétu.
Ak chcete chudnúť, doprajte si diétu pomocou dajkonu, táto zelenina vám dodá energiu a nemusíte sa báť, že sa vám po jej konzumácii nalepia nejaké tukové vankúšiky. Pridajte si ju na každý tanier.
 
Obsahuje veľa vitamínu C
Okrem toho, že je diétna, je aj veľmi zdravá. Obsahuje veľa vitamínu C, ktorý pomáha zlepšovať vašu imunitu a má antioxidačné účinky. V dôsledku toho dokáže biela reďkovka váš organizmus skvele detoxikovať. Taktiež obsahuje veľa aktívnych enzýmov, ktoré pomáhajú vášmu tráviacemu ústrojenstvu správne fungovať. Dokonca by nemala chýbať ako príloha ku ťažkým a mastným jedlám.
 
Ako vám pomôže
 
Chráni pre srdcovo-cievnymi ochoreniami
Nakoľko je veľkým detoxikátorom a čističom organizmu, veľmi dobre vplýva na naše cievy a srdce. Je vhodným prostriedkom na prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. 
 
Liečivé účinky
 
- odstraňuje tuky a hlieny z organizmu
- rozpúšťa hlieny
- zlepšuje imunitu organizmu, vďaka vitamínu C
- pomáha pri nachladnutí
- odstraňuje OPUCHY na nohách a edémy
- je jednotkou v rozpúšťaní žlčníkových, obličkových kameňov a prevencii pred ich tvorbou
- je kráľovnou zeleniny pri žlčníkovej diéte
- odstraňuje zápchu
- pôsobí protizápalovo, ničí plesne a baktérie
- znižuje hladinu cholesterolu, chráni srdce
- pôsobí DEZINFEKČNE
 
Pripraviť si môžete
 
Daikon kúpite v surovom stave, ale aj v rôznych variáciách, ako napríklad nakladaný, či sladený, alebo dokonca farbený výrobok. Používa sa ako pikantná príloha ku sushi. Doma si ju môžete pripraviť úplne jednoducho. Stačí ak si ju nastrúhate a ochutíte Tamari sójovou omáčkou, alebo len nakrájate na kolieska a pokvapkáte olivovým, či chia olejom. Jesť ju môžete ku celozrnnému chlebu s maslom, ale aj ku vareným jedlám, ako prílohu. Taktiež si ju môžete uvariť, upiecť, či vypražiť, všetko závisí už iba na vašej fantázií.
 
 
reďkovka