Blog

Mandle

Mandle sa najčastejšie používajú pri pečení múčnikov. Ak pridávate do pečenia pomleté mandle, potom dajte o toľko menej inej múky, múčnikom tak dodáte zdravé tuky a príjemnú kyprosť. Mandle rastú hlavne v Číne, ale pestujú sa i južnej Európe, v Kalifornií, v južnej Afrike či Austrálii. Sladké mandle sú k bežnej konzumácii, alebo sladkého mandľového oleja. Horké sa využívajú na dochucovanie pokrmov ako zdroj špeciálneho oleja, ale k jedlu sa nepoužívajú. Často sa využívajú v kuchyni, pridávali sa do kaší, mliečnych pokrmov, k mäsu. Vyrábal sa mandľový syr, mandľové mlieko či mandľové vajcia. Dnes ho znovu objavujeme ako úžasný a zdravý nápoj.

 

Čo obsahujú

minerálnych látok je to, draslík, mangán, horčíkvápnik, v mandliach je aj, selén, železo a množstvo ďalších látok. Mandle sú najlepším zdrojom mandľového oleja, vitamínu B,  E, a A. Jeden hrnček mandlí obsahuje celodennú dávku horčíka. Vápnika obsahujú mandle viac, než je v mlieku. Obsahujú 50 % tuku, takže sú tiež veľmi zdravé. Pretože tuky z orechov, či semienok sú tie najlepšie. Priberania na váhe sa nemusíte báť. Ľudia, ktorí jedia pestrú stravu, v ktorej sú aspoň 2x týždenne zastúpené orechy majú nižšie riziko priberania. Spolu s vlašskými orechmi, gaštanmi a pekánovými orechmi patria mandle medzi orechy s najvyšším obsahom antioxidantov. Obsahujú tuky, proteiný, vlákninu, vodu a sacharidy. Bielkoviny z mandlí sú veľmi dobre stráviteľné a výživné i pre chorých pacientov.

 

Čo dokážu

Pôsobia na krv kyselinotvorne. Posilňujú naše celkové zdravie. Ako liečebná kúra 10 olúpaných mandlí denne po dobu 2 mesiacov. Živiny v mandliach (vápnik s horčíkom a zdravé cenné oleje ) posilňujú naše celkové zdravíčko. Zlepšujú kvalitu vlasov, kože, nechtov, popáleniny, preležaniny, psoriázu,  posilňujú kosti.  Sú vhodné pre ľudí so srdcovo cievnymi ochoreniami, artrózou a oslabenou imunitou. Chránia zubnú sklovinu, srdce,  cievy a  kĺby pred artrózou. Posilňujú nervovú sústavu. V prírodnom liečiteľstve sa mandle využívali  na liečbu nespavosti, stimuláciu tvorby mlieka  kojacich matiek, úľavu od bolesti hlavy. Mandle patria medzi superpotraviny, ktoré majú protirakovinové a omladzujúce účinky. Znižujú glykemický index, ak zjete niekoľko mandlí s jedlom, ktoré má vysoký glykemický index, ako  je napríklad biele pečivo, sladké múčniky, koláče, bežné sušienky z bielej múky. Mandľové mlieko je výbornou potravou pri chudnutí. Má nižšiu energetickú hodnotu, málo sacharidov a obsahuje aj účinné látky, ktoré podporujú dobré trávenie. Vhodné pre ľudí s intoleraniou na laktózu, celiatikov, diabetikov a vegetariánov. Mandľový olej je výborný pri ťažkom trávení, nepravidelnom vyprázdňovaní, vysokom cholesterole, kašli, hlienoch, stresovom vypätí, poruchách spánku.

 

Poľa čínskej medicíny mandle pôsobia protizápalovo, tlmia kŕče a posilňujú. Mandle vyživujú pľúca, ukľudňujú kašeľ, astmu, uvoľňujú hlieny a napomáhajú pri zápche a chudokrvnosti. Používajú sa v podobe najrôznejších odvarov a mliek.

Pohľadom ayurvédy sa mandle považujú za najhodnotnejšie orechy pre rozvoj intelektu, spirituality a ako posilu reprodukčných orgánov. Doporučujú sa konzumovať lúpané, aby šupka neporušovala črevnú stenu  a cez noc namočené, tým sa  uľahčí  trávenie, zvýši sa množstvo živín a enzýmov  a jednoducho ich olúpte i bez sparovania horúcou vodou.

 

Sú vhodné aj

Pre malé deti majú. Z mandlí sa vyrába mandľové mlieko. Väčším deťom pomôžu lúpané a cez noc namočené  strúhať, alebo mixovať do kašičiek či nátierok. Pre deti je výborné  biele mandľové maslo, ktoré má sladkastú chuť i bez pridaného sladidla. Nehodia sa pre ľudí s obličkovými či močovými kameňmi, kedy sa doporučuje strava s nižším množstvom vápnika a preto mandle len obmedzene. Mandle nespôsobujú alergické reakcie deťom tak ako kravské mlieko a je veľmi dobre stráviteľné a pomáha s udržovaním acidobazickej rovnováhy (to znamená, že neprekysľuje organizmus). Využíva sa ako alternatíva pre deti a dospelých s ekzémov i s častými infekčnými ochoreniami. Nie je to živočíšne mlieko, preto je pre deti ideálnym spestrením. Je ľahšie stráviteľné ako kravské mlieko.

 

Zaujímavosti

Magická noc s mandľami je podľa Cunninghamovej encyklopédie spojená s peniazmi. Preto, ak chcete zbohatnúť, jedzte mandle. A ak nezbohatnete, tak posilnite svoje zdravie a urýchlite liečebné procesy v tele. V starovekom Ríme sa mandle stali dôležitou súčasťou sviatočných hostím a pre novomanželov boli symbolom šťastia a plodnosti.

 

mandle

 

mandle | jadrá | mandľové lupienky | mandľové mlieko