Blog

Čili papričky

24.10.2017
Čili papričky
 
Zelenina čili paprička (tiež chilli paprička, feferónka; niekedy sa tiež používa názov kajenské korenie) je plod predovšetkým exotických druhov krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky, zvlášť Mexika. Hojne sa používajú aj na Balkáne.
Ide o malé svetlejšie papričky so silnou vôňou, ktoré sa pestujú aj na balkóne v kvetináči. Tieto feferónky sú ostré odrody spravidla vytrvalých koreninových paprík, ktorých je celá škála. Za svoju pálivú chuť vďačia látke kapsaicín, ktorá sa dobre rozpúšťa v tukoch, takže pre zahnanie akútneho pocitu pálenia v ústach najlepšie pomôže pohárik mlieka.
 
Zdroje
 
Kapsaicín je rozpustný aj v alkohole a kto neobľubuje, alebo je alergický na mlieko, môže si ústa vypláchnuť pohárom silnej pálenky.
Vitamíny C a karotén B, ktoré obsahujú podporujú chuť k jedlu, ale vo väčšom množstve dráždia pohlavné a močové ústrojenstvo. V primeraných dávkach pôsobí na žalúdok lepšie ako korenie. Má priaznivý účinok na zažívanie. Je dokázané, že kultúry, zvyknuté na ostré jedlá s týmto korením, ľahšie znášajú zamorenie pokrmov a prostredie okolo seba rôznymi baktériami, najmä tými ktoré vyvolávajú hnačku. Čili vyvoláva zmeny v črevnej sliznici, ktorá potom všeličo znesie. Čili je považované tiež za afrodiziakum.
 
Červené obsahujú veľa betakaroténu, flavonoidov, minerálov a vitamíny C, B1, B2, E a vitamín A. Zároveň je to potravina s antibakteriálnymi účinkami a so značným množstvom antioxidantov, pôsobí ako prírodné antibiotikum a podľa posledných informácii pôsobí aj protirakovinovo.
 
 
 
Účinky
 
napomáha spaľovaniu tukov v tele pri konzumácii kapsaicínu je to až o 8 %
zrýchľuje metabolizmus
navodzuje pocit nasýtenosti, ale zároveň aj zvyšuje chuť do jedla
upravuje trávenie
diabetikom znižuje hladinu krvného cukru 
pomáhajú pri kŕčových žilách
podporuje krvný obeh, chráni srdce
pomáha pri bolestiach hlavy
napomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi
ničí nebezpečné baktérie E-coli alebo salmonely
pri nádche prečisťuje nosné kanáliky a pri usádzaní hlienu v pľúcach
zabíja rakovinové bunky (apoptóza), kapsaicín sa naviaže na bielkoviny v rakovinovej bunke, a tým sa bunka sama zlikviduje (bunková samovražda)
 
 
 
 
Použitie
 
Pri nadmernej konzumácii tejto malej červenej zeleniny, koreniny riskujete popálenie žalúdka alebo pažeráka. Platí všetkého s mierou.
Momentálne najštipľavejšou čili papričkou na svete je odroda Bhut Jolokvia. Na Scovillovej stupnici dosahuje táto paprička index štipľavosti viac ako milión jednotiek.
Prvenstvo si dlhú dobu držala odroda Red Savina habanero, ktorá na stupnici štipľavosti dosahovala 577 tisíc Scovillových jednotiek.
Pre porovnanie, známe Tabasco má 30 až 50 tisíc Scovillových jednotiek.
Čili paprička je liek, ktorý síce páli, ale pomáha aj ľudskému organizmu. V kuchyni si ju pridajte do jedla. Nemusíte používať hneď tú najštipľavejšiu, stačí aj menej pálivú a účinok sa na vašom zdraví určite dostaví. Život tak bude nielen pikantnejší, ale aj zdravší.
 
Čili papričky